Eger- gorące źródła i wino

Polak – Węgier dwa bratanki… to znane powiedzenie przewija się niemal zawsze kiedy mowa o stosunkach między naszymi krajami. A Polacy skojarzenia z Węgrami mają zwykle jak najbardziej pozytywne. Stąd też, a także ze względu na stosunkowo niewielką odległość wyjazdy do kraju Madziarów są u nas bardzo popularne. Jeżeli zapytać przeciętnego przechodnia z czym kojarzy mu się ten kraj, to oprócz stolicy, Budapesztu znajdzie się na pewno wzmianka o kąpieliskach termalnych oraz doskonałych winach. Obydwa te skojarzenia łączą się w jednym niewielkim ale niezwykle urokliwym miasteczku – Egerze.

Eger to jedno z częściej odwiedzanych przez Polaków miejsc na Węgrzech. Znajduje się on w północnej części kraju, u podnóża malowniczych Gór Bukowych. W jego rejonie biją ciepłe źródła mineralne, które wykorzystywane są w tutejszych kąpieliskach termalnych, a gleby pochodzenia wulkanicznego oraz łagodnie pofalowane tereny są doskonałą baza do uprawy winorośli.

Jedną z cech wyróżniających Eger spośród innych miejscowości na Węgrzech jest jego położenie. Wznoszące się tuż nad miastem Góry Bukowe to jedne z nielicznych tak wypiętrzonych terenów w tym nizinnym i równinnym w zdecydowanej większości kraju. Porośnięte lasami góry słyną ze skalnych ostańców oraz wychodni oraz… niezwykle krętych dróg, które ciężko czasem pokonać nawet samochodem osobowym. Są za to świetnym miejscem do niezbyt forsownych wędrówek.

Sam Eger rozwijał się początkowo jako miasto biskupie. Biskupstwo założył tu jeszcze w XI wieku święty Stefan. Okres największego jego rozkwitu przypadł na XVII i XVIII wiek. Z tych czasów pochodzi klasycystyczna katedra oraz zabudowania Pałacu Arcybiskupiego oraz Biblioteki. Tworzą one charakterystyczny zespół budowli świadczących o bogatej przeszłości miasta.

Nad Starym Miastem góruje kamienny zamek, który jest świadkiem jednej z najbardziej znanej historii w dziejach Węgier. To właśnie tu bohatersko bronił się przed Turkami Istvan Dobo w 1552 roku. Według powtarzanego powszechni podania wycieńczoną załogę poił słynną Byczą Krwią (Egri Bikaver) czyli tutejszym mocnym wytrawnym winem. Oblegający twierdzę Turcy pod wodzą Mahameda III zrezygnowali w końcu z jego zdobywania, a dzielni obrońcy weszli do kanonu historii Węgier.

Malownicza egerska starówka to wymarzone miejsce na spacer. Jednak turystów przyciągają tu także inne atrakcje. Jedną z nich jest kąpielisko termalne (furdo) mieszczące się w parku Nepkert. W ostatnich latach jego budynki gruntownie wyremontowano. Postawiono także nowe obiekty, które nie odbiegają standardem od tych w zachodniej Europie. Kąpielisko choć niewielkie zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku a kameralna atmosfera służy relaksowi.

Eger słynie także z doskonałych win. Ich zagłębiem jest tak zwana Dolina Pięknej Pani położona około 4 kilometrów od centrum miasta. W tutejszych piwniczkach wydrążonych w wulkanicznym tufie można spróbować oraz zakupić nie tyko słynny Egri Bikaver ale także doskonałe półsłodkie merloty. Wina egerskie są w przeważającej części czerwone i raczej wytrawne. Znane były już w średniowieczu i docierały wtedy na polskie stoły szlakami handlowymi zza południowej granicy. Dziś w tutejszych winiarniach kupić można zarówno wino butelkowane jak i nalewane bezpośrednio z beczek do plastikowych pojemników. Ceny są zdecydowanie konkurencyjne w stosunku do sklepów.