Montalcino – XIII wieczny gród na wzgórzu

Okryte patyną wieków, na szczycie stromego wzgórza wznosi się Montalcino, otoczone gajami oliwnymi i winnicami dolin Asso i Ombrone

Miasteczko zachowało do dziś fragmenty trzynastowiecznych fortyfikacji, jak gdyby samo jego położenie było niewystarczającym zabezpieczeniem przez inwazją intruzów.
Jest tu także średniowieczna warownia, zbudowana na przełomie XIII i XiV wieku, w której znajduje się obecnie muzeum winiarstwa.
W Montalcino mamy do czynienia z prawdziwym reliktem trzynastowiecznej architektury, która przetrwała w nietkniętym stanie do czasów obecnych. Przez wieki gromadziło się tu także dziedzictwo różnych epok i stylów.
Palazzo del Commune na Piazza del Populo pochodzi z XIII wieku, loggię dobudowano jednak w epoce Renesansu.
W Muzeum Miejsko-Diecezjalnym przy CVia Ricasoli obejrzeć można płótna mistrzów sieneńskich, a także polichromowane drewniane rzeźby stworzone przez współczesnych im artystów czternasto- i piętnastowiecznych, takich jak Sodoma, Beccalumi i Bartolo di Fredi.
Na uwagę zasługuje też malowany krucyfiks z XII wieku, miejscowa ceramika oraz iluminowana Biblia Atlantycka.

NIeopodal wznosi się romańsko-gotycki kościół Św. Augustyna. W Muzeum Archeologicznym miejscowe znaleziska z czasów etruskich eksponowane są w pięknie urządzonej sali, którą zdobią dzieła uczniów mistrza Sodomy.

Przed wiekami gród ten należał do Republiki Sieneńskiej. Podczas oblężenia Sieny w 1555 roku, tamtejsi władcy schronili się własnie tutaj, a później – w dowód wdzięczności – zawsze dawali reprezentacji Montalcina pierwszeństwo w Siena Palio -tradycyjnych wyścigach konnych urządzanych dwukrotnie każdego lata na głównym placu miejskim. Wyścigi te są najważniejszym wydarzeniem lokalnym.

Okoliczne winnice dają wspaniałe wino Brunello di Montalcino.

W odległości dziewięciu kilometrów na południowy wschód znajduje się opactwo Sant’Antimo założone przez cystersów w XI wieku; z tego tez okresu pochodzi krypta w dwunastowiecznej bazylice.


Booking.com