Wokół Beskidu Śląskiego – Pętla Beskidzka

Beskidy to nie tylko atrakcyjne tereny dla miłośników turystyki pieszej i narciarskiej ale także wspaniałe trasy rowerowe lub samochodowe. A Beskid Śląski, silnie zagospodarowany i z licznymi miejscowościami znajdującymi się głęboko w górach szczególnie mocno nadaje się dla amatorów jazdy z pięknymi widokami. To właśnie tu znajduje się jedna z najbardziej znanych tras w Polsce – Pętla Beskidzka. Wiedzie on przez najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym miejscowości regionu czyli Wisłę i Szczyrk oraz przechodzi przez widokową Przełęcz Salmopolską. Jej pokonanie może być dobrym pomysłem zarówno na zagospodarowanie nieco brzydszego dnia w przypadku przejazdu samochodem jak i zaplanowaną wycieczkę rowerową.

Za punkt wyjścia obieramy Bielsko-Białą, największe miasto tego regionu, leżące na styku Beskidów Śląskiego, Żywieckiego i Małego. To składające się z dwóch ośrodków, małopolskiej Białej i śląskiego Bielska miasto posiada ciekawe stare miasto z Zamkiem Sułkowskich i malowniczym rynkiem oraz liczne zabytki modernistyczne i secesyjne. Pochodzą one z przełomu XIX i XX wieku i są świadectwem wspaniałego rozkwitu Bielska w tym okresie, jako prężnego ośrodka przemysłowego. Spacer po brukowanych uliczkach warto zakończyć dłuższą wycieczką na tak zwany Bielski Syjon czyli do dawnej dzielnicy ewangelickiej, gdzie stoi jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra oraz na wciąż użytkowany żydowski cmentarz.

W pierwszej części trasa wiedzie drogą szybkiego ruchu w stronę Cieszyna. Po lewej stronie zaczynają być widoczne pierwsze wzniesienia opadające od Błatniej i Szyndzielni. Pod Skoczowem zjeżdżamy w lewo i po niespełna 10 kilometrach docieramy do Ustronia. Główna droga omija uzdrowisko ale warto do niego zjechać i przyjrzeć się zabudowie zdrojowej. Jeśli mamy więcej czasu to na chętnych czeka możliwość wyjazdu koleją krzesełkową na Czantorię, skąd podziwiać można piękne widoki na cały Beskid.

Ustroń niemal niepostrzeżenie przechodzi w kolejną miejscowość czyli Wisłę. Składa się ona z kilku osiedli i ciągnie się także w bocznych dolinach. Główną oś miejscowości stanowi deptak, przy którym nie brakuje restauracji i kawiarni. Na uwagę zasługuje Muzeum Beskidzkie i zlokalizowany przy nim sektor góralski z tradycyjną zabudową oraz zameczek myśliwski Habsburgów przeniesiony z Przysłopu pod Baranią Górą. Za centrum, przy rondzie, gdzie odchodzi droga do Szczyrku znajduje się z kolei Muzeum Trofeów Narciarskich Adama Małysza, najbardziej znanego mieszkańca Wisły. Wjeżdżamy teraz do osiedla Malinka i po chwili po prawej stronie ukaże się nam skocznia narciarska, jedna z dwóch dużych skoczni w Polsce. Jej zeskok wykonany został nad drogą. Można się tu zatrzymać i podziwiać całą budowlę. Możliwe jest wejście na trybuny oraz wjazd na wieżę. Przed dojazdem pod skocznię można jeszcze na chwilę zboczyć z głównej trasy w prawo i za znakami udać się pod Zameczek Prezydencki, jedną z rezydencji Głowy Państwa wybudowanego w dwudziestoleciu międzywojennym według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.

W tym miejscu proponuję odbić z głównej trasy na południe i dojechać do miejscowości Istebna i Jaworzynka. Z Jaworzynki można pójść na krótki spacer do miejsca, gdzie stykają się granice Polski, Czech i Słowacji. Do Trójstyku prowadzi asfaltowa droga, którą można pokonać nawet z dziecięcym wózkiem. Dojście z parkingu w Jaworzynce zajmuje około 20 min. Na miejscu są wiaty piknikowe z miejscem ogniskowym oraz trzy trójgraniaste słupki symbolizujące zetknięcie granic.

Po powrocie na główną trasę zaczynamy wspinać się po zakrętach na Przełęcz Salmopolską. Towarzyszą temu wyłaniające się gdzieniegdzie widoki. Najlepszym miejscem do podziwiania panoram jest samo siodło i łąki pod wyciągami narciarskimi.

Z Przełęczy zjeżdżamy serpentynami do Szczyrku, który niegdyś konkurował z Zakopanem o palmę zimowej stolicy Polski, a dziś nadal jest znaczącym ośrodkiem narciarskim. Duży ośrodek na Skrzycznem i Małym Skrzycznem zapewniają zimą dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Latem działa główna kolej na Skrzyczne, dzięki której można szybko znaleźć się na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego. W samej miejscowości warto zwrócić uwagę na drewniany kościół świętego Jakuba oraz kompleks skoczni narciarskich przy Centralnym Ośrodku Sportu.

Ze Szczyrku już tylko około 10 kilometrów dzieli nas od Bielska-Białej, gdzie zakończymy naszą wycieczkę.


Booking.com