Wyjeżdżasz na wakacje? Koniecznie wyrób kartę EKUZ

Podczas wakacji nie trudno o zachorowanie. Leczenie w prywatnych placówkach za granicą jest dość kosztowne. Z tego względu przed wyjazdem warto wyrobić kartę EKUZ. Sprawdź jak przygotować się do wakacji, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Czym jest karta EKUZ?

Jeśli w tym roku i ty wybierasz się na upragniony urlop za granicę koniecznie wyrób kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwala na korzystanie z części świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie krajów Unii Europejskiej oraz krajów będących członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Do krajów honorujących dokument należy m.in. Hiszpania, Grecja, Włochy, Norwegia, Szwajcaria, Litwa, Słowacja oraz Malta.

Osoby, które przed wyjazdem wyrobią EKUZ, w trakcie wakacji mogą korzystać z opieki zdrowotnej pod warunkiem jednak, że ta jest im potrzebna. Właściciele Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego muszą liczyć się z tym, że nie wszystkie zabiegi są w jej ramach refundowane. Z tego względu oprócz wyrobienia karty, przed wyjazdem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. EKUZ nie uprawnia m. in do refundacji leczenia stomatologicznego, hospitalizacji oraz przewozu medycznego. W niektórych krajach honorujących kartę refundacja nie obejmuje także zakupu leków. Przed wyjazdem za granicę trzeba ją jednak wyrobić, by na wypadek zachorowania mieć szansę na odzyskanie chociaż części poniesionych kosztów leczenia. Dlaczego jeszcze potrzebna będzie Ci Karta EKUZ – przeczytaj na ekuz.com.pl.

W jaki sposób można wyrobić EKUZ?

Podstawą do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wniosek. Wypełniony dokument należy złożyć w stosownej do miejsca zamieszkania placówce NFZ lub poprzez Internet. Przykładowo w Katowicach wnioski o wydanie EKUZ można składać w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Więcej na temat wyrobienia EKUZ w Katowicach dowiesz tutaj: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-katowicach/.

Co ważne, zarówno złożenie wniosku, jak i samo wydanie EKUZ jest całkowicie bezpłatne. Wyrobienie karty może trwać od jednego do kilku dni. Przy dużej liczbie wniosków do rozpatrzenia, czas ten często się jednak wydłuża. Jeśli planujesz wyjazd w sezonie letnim, najlepiej wybierz się do NFZ nieco wcześniej.

Należy wspomnieć, że raz wyrobiona karta nie jest ważna przez całe życie. To przez jak długi okres ważny jest EKUZ zależy od statusu jej posiadacza. Emeryci po wyrobieniu dokumentu mogą korzystać z niego aż 5 lat. U studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica lub uczelnię, a także u osób zatrudnionych i prowadzących działalność EKUZ zachowuje ważność przez okres 12 miesięcy. Co istotne, w przypadku bezrobotnych zarejestrowanych w PUP karta jest ważna tylko przez 2 miesiące.